Salı, Aralık 26, 2006

Nip / Tuck

Favori dizilerimden biri olan Nip/Tuck' ın bu haftaki bölümünde çok önemli bir konu olan ırkçılığa ve ırkçılıkla oluşan psikolojinin "beden imgesi" üzerindeki bozucu etkisine kendi kışkırtıcı diliyle güçlü bir vurgu yapıldı.
Olay kısaca şöyle gelişti: "Matt ve sevgilisi okul bahçesinde İsa'nın doğumunun "siyah" olarak sembolize edildiği heykelcikler gördüler. Matt' in sevgilisi İsa' nın siyah haline fazlasıyla bozuldu ve bunun Hristiyanlık dini, gelenekleri yozlaştırmak, insanların inanç sistemine de hakaret olarak yorumladı (Türkiye' de olsa TCK' nın 125. ve 216. maddeleri kapsamında savcılığa başvurabilirdi.). Neyse bunun üzerine Matt' i ikna etti ve bir gece vakti heykelcikleri alıp beyaza boyayıp yeniden yerine koydular. Heykelleri boyarken de sevgilisi kendi gerçeğini ve bu gerçekle ilgili korkularını Matt'le paylaştı. Büyük büyük annesi "siyahtı", her ne kadar pür-i pak bir insan olsa da kendisi siyah geni taşıyordu ve herhangi bir zamanda bu gen hortlayabilirdi. Böyle bir durumda da babası artık onu sevmeyecek ve siyah ırka mensup bir çocuğu olmasını istemediği için reddedecekti. Bu nedenle Matt' ten annesinin güzellik merkezinden "renk açıcı" bir krem getirmesini istedi. Matt bunun ne kadar hastalıklı bir düşünce olduğunu açıklamaya çalışsa da isteği kabul etti ve bir psikolog kart viziti ile birlikte kremi sevgilisine getirdi. Kız, arzudan gözü dönmüş bir şekilde kremi aldı, Matt' in yan etkileri ile ilgili açıklamalarını dinlemeye bile gerek duymadan bembeyaz tenine sürdü..."
Bu kısa alıntının makro düzeyde toplumların kutuplara çekilmesine, insan gruplarının kategorilere ayrılmasına, düşmanca duyguların ortaya çıkmasına ve toplumsal ruh sağlığının bozulmasına neden olan ırkçılığın mikro düzeyde bireysel ruh sağlığı ve kişiler arası ilişkiler üzerindeki yıkıcı etkisini çok iyi özetlediği kanısındayım. Irkçılık, milli ve dini değerler, toplumsal gelenekler gibi güçlü kaynaklardan beslenen hastalıklı bir örüntü ve kesinlikle bulaşıcı. Bir kere bulaştı mı tedavisi çok zor, o nedenle mümkün olduğunca donanımlı olup korunmak gerek.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails